Zakaj je spanje pomembno?
Spanje je nujno potrebno za normalno delovanje hormonskega in imunskega sistema, kopičenje energije, pomaga pa tudi pri utrjevanju in ohranjanju spominov ter pomembno vpliva na učenje.
Energija, ki jo dobimo s spancem, je zelo pomembna za čas po spanju, ko smo ponovno aktivni.
Kakovost spanja vpliva na znanje otrok, na učenje in utrjevanje spominov.
Znano je, da ima spanje pozitiven učinek na pomnjenje. Natančneje, spanje pomaga pri utrjevanju, ohranjanju spominov in pri učenju.
Da živčevje možganov ne more istočasno sprejeti novega znanja in še obdelati starega, je razumljivo.
Vsak človek potrebuje določeno količino spanja, da bi si lahko pridobljeno znanje vtisnil v spomin.
Najlažje je ugotoviti povezavo med spanjem in tako imenovanim proceduralnim učenjem, ki ljudem omogoča učenje različnih spretnosti in veščin. Zahvaljujoč proceduralnemu spominu, lahko obvladamo vožnjo s kolesom, računalniške igrice, gimnastične vaje ali se naučimo igranja melodije na inštrumentu.
Spanje omogoča možganom, da ponovno obdelujejo na novo naučene informacije, tako da se te informacije utrdijo in ohranijo v spominu.
Naučeno snov moramo prespati, da si jo možgani zapomnijo.
Tudi naši možgani potrebujejo počitek. Verjetno je vsak od nas že kdaj lovil zadnje minute in se začel učiti en dan pred testom. Ker nam primanjkuje časa, pogosto žrtvujemo svoj spanec, da pridobimo nekaj ur za učenje. Pa je to res učinkovito?
Možganske celice, še posebej tiste, ki so zadolžene za spomin in učenje, ne morejo opraviti svojega dela brez spanja.
Medtem ko mi spimo, naši možgani postorijo marsikatero nalogo. Ponoči skladiščijo naučene informacije, njihova naloga je, da vse spomine in pridobljene podatke spravijo tako, da jih lahko kasneje najdemo in uporabimo.