Količina spanca, ki jo otrok v obdobju odraščanja potrebuje, je odvisna od njegove starosti. Dojenčki več kot polovico svojega časa prespijo, saj je to zanje obdobje intenzivne rasti.
Spanje dojenčka ali otroka namreč omogoča možganom, da se razvijajo, gradijo mreže in se vključujejo v dejavnosti, ki olajšajo razmišljanje, učenje in oblikovanje vedenja. Prehrana in zadostna količina spanca omogočata otroku tudi telesni razvoj, rast in pridobivanje boljših motoričnih sposobnosti.
Koliko je priporočljiva količina spanja dojenčkov in otrok?
Ameriško združuje National Sleep Foundation je objavilo smernice o priporočljivem času za spanje dojenčka in otroka, ki se razlikuje od starosti:
-
Novorojenčki med 0 in 3 meseci: 14 do 17 ur spanja (z dremeži)
Novorojenčki nimajo razvite spalne rutine. Zaradi hranjenja je zanje značilno pogosto prebujanje, z dremeži na dve do štiri ure.
Na količino spanja dojenčka vplivajo številni faktorji. Nedonošenčki običajno potrebujejo več spanca, kar do 22 ur dnevno, odvisno od tega, koliko prezgodaj so bili rojeni.
Količina spanja dojenčka je odvisna tudi od načina hranjena. Dojenčki, ki so hranjeni po steklenički, se običajno manj pogosto zbujajo in spijo v daljših časovnih intervalih.
-
Dojenčki med 4. in 11. mesecem: 12 do 15 ur spanja (z dremeži)
Količina spanca pri tej starosti ostaja precej podobna kot pri novorojenčkih. Edina razlika je v tem, da se običajno nočno spanje dojenčka podaljša in traja nekje med 10 in 12 ur. Otroci v tem obdobju potrebujejo dva do tri dnevne počitke.
-
Malčki od 1. do 2. leta: 11 do 14 ur spanja (z dremeži)
V tem obdobju se otrokov popoldanski počitek skrajša na eno do dve uri dnevno. Raziskovanje in odkrivanje sveta je glavna naloga otroka v tem obdobju. Zato je razumljivo, da vaš otrok ne bo želel več toliko spati. Pomembno je, da vzpostavite večerno spalno rutino z dnevnim počitkom.
-
Predšolski otroci od 3. do 5. leta: 10 do 13 ur spanja (z dremeži)
Za predšolske otroke je značilno, da gredo spat med 18.00 in 20.00 uro in se zbudijo med 6.00 in 8.00 uro zjutraj.
Značilno je, da otroci pri tej starosti še vedno potrebujejo popoldanski počitek. S starostjo otroka se dolžina počitka zmanjšuje. Zaradi zmanjševanja količine spanca in povečane utrujenosti se v tem obdobju otroci pogosto zbujajo zaradi nočnih mor in strahov.
Le-te lahko preprečite s ponovno uvedbo dnevnega počitka.
-
Šolarji med 6. in 13. letom: med 9 in 11 ur spanja
Količina spanca se z večanjem otrokove starosti zmanjšuje. V tem obdobju se zaradi družabnih, šolskih in družinskih dejavnosti, čas za spanje pomakne na poznejše ure.
Večina 12-letnikov gre spat okrog 21. ure. V tem obdobju se otroci odpravijo v posteljo med 19.30 in 22.00 uro, ter povprečno spijo 9 ur dnevno.
-
Najstniki med 14 do 18 let: od 8 do 10 ur spanja
Starejši otroci, ki gredo skozi puberteto, lahko doživijo motnje v spalnih vzorcih. Ker najstniki v tem obdobju hodijo v šolo in se morajo zgodaj zbuditi, je zelo pomembno, da se zvečer dovolj zgodaj odpravijo v posteljo. Tako jim bo namreč zagotovljen nujno potreben osemurni spanec.