Kolesarjenje je regeneracija. Kot ena pomembnejših gibalnih aktivnosti, prinaša mnogo pozitivnih učinkov za vaše telo in dušo. Vsaka telesna aktivnost je dodaten prispevek k ohranjanju zdravja celotnega telesa, saj v veliki meri preprečuje nastajanje sodobnih kroničnih bolezni.
Še posebno vam ukvarjanje s kolesarstvom oblikuje boljši vsakdan v več spodbudnih pogledih. Kako lahko z rednim kolesarjenjem bolje zaživite?
Redno kolesarjenje trajno vpliva na zdravje in dobro počutje
Telesna dejavnost neposredno deluje na posameznikovo zdravje. Konkretno kolesarjenje kot vrsta športne aktivnosti najbolj učinkuje na področje mišičnih skupin nog in trebušne votline. Dolgoročno vpliva na zdravje sklepov v kolenih, pa tudi gležnjih in kolkih.
Na kolesu lahko izboljšate srčno-žilni in prebavni sistem
S kolesarsko vožnjo izboljšate delovanje črevesja, kar privede do bolj urejene prebave in pospešene peristaltike. Ob telesni dejavnosti se seveda pospeši delovanje srca, kar odlično krepi srce, hkrati pa še izboljšujete vašo celostno kondicijo. Če je kolesarjenje redno na vašem seznamu, ste lahko v boljši formi kot 10 let mlajši ljudje, ki se s športom ne ukvarjajo.
Kolesarite tudi za boljše kognitivno in duševno zdravje
Poleg fizičnih prednosti ima kolesarjenje ogromen doprinos za razvoj mentalnih sposobnosti. Za kolesarje velja, da imajo izboljšano koncentracijo, delovno produktivnost in učinkovito preženejo stres. Že rekreativno kolesarjenje izboljša vaše razpoloženje, vse skupaj pa vodi v boljše splošno počutje.
Posredno zelo ugodno vpliva na spanje, saj vas prijetno utrudi, zniža nivo stresa, zvečer pa se boste lažje umirili, telo ohladili in boste pripravljeni na krepak spanec.
Za blagodejen vpliv na zdravje je dovolj že kratka vožnja s kolesom v službo ali šolo
Strokovnjaki so si enotni, da kolesarjenje ugodno vpliva na zdravje že samo v 10 ali 15 minutah vožnje. Za zdravje vam ni potrebno kolesariti ure in ure, a že vsako krajšo priložnost je super izkoristiti. Če ste na delu ali se šolate v bližini, pojdite do cilja s kolesom. Veliko ljudi tudi pravi, da jim jutranja vožnja s kolesom super »prebudi« tudi možgančke. Če pa si boste vzeli več časa za razgibalno vožnjo, pa boste še toliko več prispevali k svojemu zdravju.
Kolesarjenje je priporočljivo že v otroštvu
Po navedbah NIJZ na otrokov gibalni razvoj vplivajo gibalne navade staršev. Ugotovljeno je, da so otrokove kasnejše navade v življenju plod vzgoje. Koliko bo starejši otrok gibalno razvit je odvisno od tega, kako aktivno je z družino preživljal prosti čas, koliko časa je preživel v sedečem položaju, kakšne so bile družinske transportne navade ipd.
Prek kolesarjenja otrok najbolje razvija sposobnost koordinacije in hitrosti
Kolesarjenje izboljšuje usklajenost telesa, saj pri aktivnosti vključuje gibanje celega telesa. Otrok tako gradi na koordinaciji. Prednost te aktivnosti je tudi neprestana nadgradnja vzdržljivosti, na tej podlagi pa lahko tako otrok napreduje tudi v hitrosti.